Bagażniki rowerowe na hak

24 June 2020
Category: Uncategorized
24 June 2020, Comments: 0
Jedna z form transportu rowerów na samochodzie to zamontowanie platformy rowerowej na hak. Bagażniki te mogą przewozić od 2 do 4 rowerów. Wiele zalet przemawia za tym aby stosować tą formę transportu. Bagażnik nisko zawieszony na haku umożliwia zamontowanie rowerów osobie niskiego wzrostu czy o małej krzepie. Platformy na hak najlepiej stosować w wysokich samochodach typu SUV, gdzie montaż bagażników rowerowych na dachu to problem.

Ilu producentów tyle pomysłów. Bezsprzeczną zaletą bagażników jest brak świstów powietrza dochodzących z dachu w przypadku rowerów montowanych na dachu. Aktualnie od platform wymaga się aby posiadały dodatkowo czynne światło wsteczne oraz przeciwmgłowe, wymaga to 13 pinowej wiązki przy haku co nie jest standardem. Większość samochodów posiada wiązki 7 pinowe , które uniemożliwiają działanie świateł wspomnianych wyżej.
Platformy posiadają miejsce do wpięcia lub wsunięcia tablicy rejestracyjnej. Od dwóch lat należy posiadać trzecią tablicę dedykowaną to w/w bagażnika. W innym wypadku narażamy się na mandat karny. Odradzam montowanie tablic przygotowanych własnoręcznie bez homologacji, gdyż wiąże się to z większym mandatem jak za brak tablicy. Wypełnij wniosek o wydanie trzeciej tablicy w wydziale komunikacji, opłać 52zł i po 14 dniach tablica będzie gotowa.
Platformy są odchylane aby umożliwić dostanie się do bagażnika, lecz w samochodach z długimi pionowymi klapami może wystąpić problem z dostaniem się do bagażnika. Wówczas wcześniej zapakuj kufer a na końcu rowery.

Montaż rowerów odbywa się od najcięższego bliżej samochodu do najlżejszego.  Zawsze  umieszczamy naprzemiennie.  Rowery od kilu lat puchną niemiłosiernie. W platformach 3 i 4 rowerowych rowery znajdują się na tyle blisko siebie iż może zaistnieć potrzeba przełożenia rowerów gąbką w miejscach styku z innym dwuśladem.
Wjeżdżając do garażu podziemnego z pochylnią uważaj aby nie zawadzić platformą o podłoże gdy samochód znajdzie się na płaskiej części a platforma nadal będzie znajdować się nad pochylnią, szczególnie jest to istotne gdy kufer samochodu jest załadowany po dach.
Platformy 4 rowerowe z zasady nie nadają się do małych samochodów. Przed zakupem bagażnika dowiedz się jakie obciążenie statyczne wytrzymuje twój hak samochodowy. 50kg obciążenia = platforma na 2 rowery. 60kg obciążenia = 3 rowery. 75kg obciążenia = 4 rowery.
Prędkość maksymalna z platformą rowerową na hak wynosie 130km/h.
Pamiętaj aby nie pozostawiać rowerów na noc zamontowanych na bagażniku. Oraz platformy zamontowanej na haku na noc. Mimo iż posiadają one zamki antykradzieżowe to lich nie śpi.
W razie pytań zapraszam do GustawTravel
Słonecznego Urlopu!
Gustaw

 

Comments are closed.