Piszę w dniu w którym śnieg obficie uraczył Warszawę. Piaskarek zbyt wiele na drodze nie było widać. W mieście łańcuchów na koła sie nie używa. Jednak jadąc w góry to akcesorium powinno zwsze znaleźść się w bagażniku.
Dlaczego warto wybrać łańcuchy samonapinające?  Przy takim rozwiązaniu po założeniu łańcuchów i przejechaniu kilku mterów łańcychy same naciągną się na kole. Twoje zadanie to prawidłowe założenie na koło pojazdu. Potrzebujesz mniej czasu na założenie łańcucha a tym samym krócej marzniesz  czy wyziębiasz dłonie.
Łańcuchy dobieramy do  średnicy koła jakie posiadamy w samochodzie. Przykładowy numer z opony 205/55 R16.
Przed zakupem lub wypożyczeniem pamiętaj aby udać się z tym numrem, dobierając odpowiednie łańcuchy.

Bardzo ważną sprawą jest nauka zakładania łańcucha, szczególnie w warunkach zimowych. Nie zostawiaj nauki na drogę…
Najbezpieczniej będzie przećwicyć założenie łańcuchów na oś napędową przed wyjazdem. Do każego opakowania dołączona jest zawsze instrukcja montażu. Nie warto się stresować na drodze, przećwicz montaż łańcuchów w garażu i pamiętaj o rękawicach. Zimny metal dotykany bez rękawiczek szybko wyziębi dłonie tak że nie będą nadawać się dodalszej pracy.

Jak zamontować łańcuchy, zobaczysz na wideo w linku…

Niektóre kraje wymagają aby łańcuchy były obowiązkowym wyposażeniem samochodu. Zakup łańcuchów śniegowych za granicą to zdecydowanie wyższy koszt jak w kraju.
Łańcuchów nie używamy na asfalcie na którym nie ma śniegu 🙂
Udanego Urlopu!