W dniu dzisiejszym zajmuje się uchwytem Polskiej firmy AMOS.

Uchwyt aluminiowy AMOS TOUR na rynku od 2018 roku. Przeznaczony do transportu rowerów od biegowych dziecięcych po rowery z kołami 29cali.

Mocowanie roweru analogiczne jak w uchwycie Thule FreeRide. Na pierwszy rzut oka wysuwa się spora guma w której umieszczamy ramę roweru, takie rozwiązanie praktycznie uniemożliwia porysowanie ramy. Dwie pętle na końcach ramion to oczywisty atut, przy niestandardowych ramach możemy dodatkowo rower zabezpieczyć sznurkiem bądź paskiem (praktyczne rozwiązanie).

Do zamontowania koła, producent przygotował dobrze wyprofilowane uchwyty z regulowanym paskiem z szybko zamykaczem. Zmocowanie kół na oponach zarówno wąskich od kolarki jak i szerokich ponad 2.1 cala  powoduje iż koło pewnie i bezpiecznie „siedzi” w uchwycie. W zależności od długości/wielkości rowerów uchwyty są regulowane do przodu i tyłu umożliwiając stabilne zamocowanie koła.

Zamontowanie uchwytu do belki bazowej odbywa się przy pomocy cybanta „U” . Jest to rozwiązanie starszego typu, wymagające więcej czasu na zamontowanie np. 4-ch uchwytów. Ramiona chwytające rower mocowane do uchwytu przy pomocy śrub z nakrętką samo kontrującymi. Z czasem jeżeli uznamy iż śruby wymagają wymiany (co może się wydarzyć pod kilku latach użytkowania), możemy tego dokonać samodzielnie (bez serwisu). Producent w zestawie dodaje wsuwki „T” do mocowania na belce aluminiowej.

Jak wygląda zamontowanie rowerków dziecięcych na kołach 12 oraz 16 cali?
W przypadku rowerku biegowego ramę chwytamy za przód ramy, dodatkowo rekomenduje przewlec pasek przez dwie pętle na końcu ramion.

Rowerek na kołach 16 cali montowany jest bez żadnego problemu.

Uchwyt wykonany z dobrej jakości materiałów. Części zamienne są dostępne do kupienia w przyzwoitych cenach. Plastiki trwałe i wytrzymałe. Jedyne dyskusyjne rozwiązanie to system zamocowania do belek bazowych. Zamocowanie roweru intuicyjne nie powinno powodować problemów. Duża zaleta bagażnika to zastosowane połączenia śrubowe, umożliwiają  one samodzielną wymianę wielu elementów bagażnika które poddają się zużyciu, w porównaniu z Thule-em który nituje swoje produkty do czego wymagany jest specjalistyczny sprzęt. Cena produktu niższa o ponad połowę od Thule ProRide powoduje iż uchwyt znalazł szerokie grono odbiorców wśród rowerowej braci.
Pozdrawiam
Augustynowicz Paweł